Mym Kimdir?

Merhabalar,

Fotoğraf çekmeye tam olarak ne zaman başladım bilmiyorum. Sanki fotoğraf çekmek her zaman hayatımın bir parçasıydı. Mesela küçükken ailemden gizlice aldığım analog fotoğraf makinesi ile bir kaç fotoğraf çekip hemen yerine koyardım. Malum o zamanlar(şimdi de öyle ama neyse) pahalıydı.

Zaman ilerledikçe dijital fotoğrafçılığa merak saldım ve hobi amaçlı çekimler yapmaya başladım.

muhammedmulbay-mym-kimdir-4-

Dijital fotoğrafçılık ucuz ve deneme/yanılma açısından çok kolaydı. İlk başta kendimi ve çevremde ilginç gördüğüm şeyleri çekmeye başladım. O zamanlar da daha sert bir tarzım vardı. O zaman çektiğim çoğu fotoğraf HDR tarzındadır.

muhammedmulbay-mym-kimdir-6-

Daha sonradan çoğu şey gibi bu da değişti tabii ki de.

Fotoğraf çektikçe farklı şeyler yaratmak istiyordum. Bir defa çektiğim fotoğrafı bir daha çekmek istemiyordum. Bu yüzden gündüzleri hobi amaçlı çekimler yapıp geceleri ise yabancı kaynaklardan fotoğraf teknikleri ile alakalı araştırmalar yaptım. Haaa bunlar olurken bir yandan da okuduğum okulun afiş çalışmalarını da yapıyordum.

Gece yarıları araştırmalarım meyvesini vermişti bir çok farklı fotoğraf çekim tekniği öğrendim. Bunların en bilindikleri

Panaromik Fotoğraf Çekim Tekniği:

muhammedmulbay-mym-kimdir-8-

Bokeh Panorama:

muhammedmulbay-mym-kimdir-9-

Polar Panorama:

muhammedmulbay-mym-kimdir-10-

Ve tabii ki Sanal Tur:

Fujifilm FinePix S2000HD (+138 fotoğraf)

 

Diğer fotoğraflarıma Buradan veya instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz.

Bu çekimlerimden sonra fotoğraf çekmek farklı bir boyut kazanmıştı benim için. Artık para kazandığım bir hobi olmuştu. Hala daha kendimi kötü hissettiğim zamanlar da analog fotoğraf makinemi alıp bilmediğim yerlere giderim.

Studio Gare Biss:

Bu çekimleri yaptıktan sonra İstanbul’da Adnan Sokol Hocamın o zaman içinde olduğu bir girişime destek verdim.

muhammedmulbay-mym-kimdir-11-

Gare Biss Fotoğraf Stüdyo’sunda genellikle “model ve mücevher” fotoğrafçılığı üzerine işler yaptık.

Sosyotik:

muhammedmulbay-mym-kimdir-13-

 

Sosyotik sitesi bir e-ticaret sitesidir. Sosyotik’de çalıştığım süre zarfı içerisinde bir çok ürünün ürün fotoğraflarını ve videolarını çektim.

Ürün videolarımı Buradan inceleyebilirsiniz.

Ürün çekimlerimi Buradan inceleyebilirsiniz.

Always Basic:

muhammedmulbay-mym-kimdir-14-

Always Basic firmasının bir çok ürün fotoğraflarını çektim. Gerçekten kaliteli ürünleri var 🙂

Kalite.com.au

muhammedmulbay-mym-kimdir-15-

Kalite.com.au isimli Avusturya ya ait bir sitenin ürün fotoğraf çekim işlerini yaptım bu süre zarfında.

Oyuncak Hobisi:

muhammedmulbay-mym-kimdir-16-

Lületasiburada.com

muhammedmulbay-mym-kimdir-17-

Yeni Toptancı:

Uzun vadeli çalıştığım firmalardan birisi. Bir çok ürün çekimini gerçekleştirdim.

muhammedmulbay-mym-kimdir-18-

Analog Fotoğrafçılık Blog Yazıları:

muhammedmulbay-mym-kimdir

Bu işleri yaparken bir yandan da Analog Fotoğrafçılık konusunda blog yazıları yazıp bu konu hakkındaki Türkçe kaynak eksikliğini gidermeye uğraşıyorum.

analog-fotografciliga-yeni-basladim-hangi-fotograf-makinesini-almaliyim-10-

Bir çok analog fotoğraf makinesinin kullanımı hakkında yazılar yazdım. Bunun sonucunda hemen hemen her gün mail adresime bilgi almak için mailler geliyor. Birilerine yardımcı olmayı seviyorum 🙂

Stüdyo Beyaz:

İstanbul macerasından sonra radikal bir karar alıp pat diye Isparta’ya geldim. İlk baştaki iş tanımım “Mağaza Müdürlüğü” olsa da belli bir yerden sonra stüdyo’da ki hemen hemen her iş ben bakıyordum. “Müdürsün tabii bakacaksın” demeyin.

Her iş derken ciddi manada her iş diyorum. Fotoğraf çekimi olsun, kasa da pazarlık olsun, photoshop olsun, baskı olsun. Studyo ile alakalı aklınıza gelebilecek her şey. 🙂 Bu bana bana tecrübe kattı.

İlk başlarda studyo’ya alışmak için klasik fotoğraflar çekiyor olsam da belli bir yerden sonra sıkıldım ve konsept fotoğraflar çekmeye başladım. İlk başta çocuk pozlarında konsept yaratmaya başladım.

muhammedmulbay-mym-kimdir-19-

Konsept Mezuniyet:

Daha sonradan mezuniyet çekimleri başladı ve Isparta’da ilk Mezuniyet Konsept Çekimlerini çektim. Buradan diğer çekimlerime baabilirsiniz.

muhammedmulbay-mym-kimdir-20-

Gelin & Damat:

lightroom-egitimi-muhamedmulbay-gelindamat-isparta-studyobeyaz (58)

Isparta’da bulunduğum süre zarfı içerisinde bir çok Gelin & Damat çekimi yaptım. Kişiliğimden midir nedir hala daha klasik çekimleri kabul edemiyorum.

Lightroom:

[image-comparator left=”http://www.muhammedmulbay.com/wp-content/uploads/2014/07/muhammedmulbay-mym-kimdir-2.jpg” right=”http://www.muhammedmulbay.com/wp-content/uploads/2014/07/muhammedmulbay-mym-kimdir-1.jpg” width=”100%” classes=”hover”][/image-comparator]

 

Tabii ki de çekiyoruz işliyoruz, albüm yapıyoruz ve teslim ediyoruz. Çekmek ile her şey bitmiyor. Çekmek ne kadar önemliyse bunu düzenlemek de bir o kadar da önemli. Bu yüzden Isparta’da bulunduğum süre zarfında Lightroom konusunda kendimi geliştirme fırsatı buldum.

Benim Fotoğrafçım:

Isparta’da bulunduğum süre zarfı içerisinde Benim Fotoğrafçım’ın bir kaç mezuniyet çekimini gerçekleştirdim. Bundaki amacım hem kendimi test etmek hem de Benim Fotoğrafçım Stüdyosunun daha verimli nasıl kullanılacağını göstermekti. (Kendimi test etmek derken, yeni bir ortamda fotoğraf çekmeye ne kadar zaman içerisinde alışıyorum diye.)

Bu çekimleri 4 farklı kişi ile yaptık ve yaklaşık 2 saate yakın sürdü. Bu süre zarfında çektiğim bir kaç fotoğrafı Buradan inceleyebilirsiniz.

konsept-mezuniyet-cekimleri-fotograflari-isparta-benimfotografcim-muhammedmulbay- (16)

 

Isparta’da bulunduğum süre içerisinde hep aynı işleri aynı şekilde tekrar edeceğim korkusuna kapıldım ve Isparta’da çalıştığım işlerden ayrılıp gene pat diye İstanbul’a taşındım. Yeni yılı İstanbul’da karşıladım. Sonradan farkettim ki ufak bir şehir de çalışmak kişilerin vizyonlarını, hayallerini kısıtlıyor.

Yeni hayaller ve bir sürü projeler ile tekrardan İstanbul’dayım.

Kısa Film

muhammedmulbay-kisafilm-senaryo

Şu sıralarda senaryosunu kendi yazdığım bir kısa filmi çekmeye çalışıyorum. Detaylar yakında 🙂

Bu arada kahve içmeyi, sohbet etmeyi ve jelibonu çok severim. İletişime geçin oturalım bir şeyler içip tecrübelerimizi paylaşalım.

[email protected]

Instagram:

Facebook:

muhammedmulbay-mym-kimdir-2-3